Engelsiz Medeniyet

Tıp Fakültemizden Dünya Omurilik Yaralanması Günü Etkinliği

11.09.2019

Omurilik yaralanması, kişinin yaşamını bir anda değiştiren ve başına gelebilecek en ağır kişisel felaketlerden biridir. Omurilik yaralanması ve sonrasında yaşanan felç, fiziksel, ruhsal, sosyal, cinsel ve mesleki açıdan bir insanın yaşayacağı en ağır engellilik nedenlerinden biridir.

2016’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Omurilik Derneği (ISCoS) işbirliği ile “Dünya Omurilik Yaralanması Günü” olarak ilan edilen ve her yıl 35 ülkede eş zamanlı etkinliklerle kutlanmakta olan 5 Eylül gününün bu yılki sloganı “Hayatı Dolu Dolu Yaşa” oldu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı da bu yıl 5 Eylül tarihinde bu kapsamda bir etkinlik düzenleyerek hayatlarını dolu dolu yaşayan 5 omurilik yaralanmalı hastayı (Ramazan Baş, Nil Mısır, Emriye Kaya, Suphiye Dağ, Murat Öz) konuk etti.

5 Eylül 2019 tarihinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Tıp Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürhan Baş, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, diğer davetli konuklar, hastane çalışanları, hastalarımız ve yakınları katıldı.